کد خبر: 592
تاریخ انتشار: 23 مرداد 1398 - 08:06
فرآورده گاز مایع، نفتا، انواع حلال‌ها و برش‌های سنگین و سبک پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس تاکنون در بورس عرضه می‌شد و ورود بنزین به رینگ بین‌الملل و بازارهای جهانی سبب پررنگ‌تر شدن حضور پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در بورس خواهد شد.

به گزارش انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر ایران، به نقل از ایرنا، مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس با اعلام عرضه بنزین این پالایشگاه در رینگ بین‌المللی بورس انرژی و ارسال نخستین محموله صادراتی به بازارهای جهانی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران را متولی عرضه نخستین محموله بنزین اعلام کرد و اظهار داشت: پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس توجه ویژه‌ای به بورس انرژی دارد و در شرایط فعلی نیز تأثیر شگرف آن در معاملات بورسی غیرقابل کتمان است.

محمدعلی دادور در نشست با سید علی حسینی مدیرعامل بورس انرژی ایران و بازدید از ظرفیت‌های پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس اشاره کرد.

وی مقصد احتمالی نخستین محموله بنزین ستاره خلیج‌فارس کشور افغانستان نام برد و بورس را سبب ایجاد رقابت سالم و بهبود شرایط اقتصادی کشور دانست.

دادور اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال طرح «افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های ۳ مرحله پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس که به ارتقا ظرفیت می‌انجامد، به‌صورت کامل اجرایی شود، زیرا پس از آن این آمادگی را داریم تا در صورت موافقت سهام‌داران، سهام پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را در بورس اوراق بهادار نیز عرضه کنیم.

مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس اجرای طرح افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های ۳ مرحله از پالایشگاه را سبب افزایش جذابیت این پالایشگاه برای درخواست‌کنندگان سهام دانست و افزود: با رسیدن خوراک دریافتی ستاره خلیج‌فارس به مرز ۴۸۰ هزار بشکه در روز این آمادگی به وجود می‌آید که سهام این پالایشگاه در اختیار سهام‌داران خرد قرار گیرد.

پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به‌عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار در ضلع غربی پالایشگاه بندرعباس ساخته‌شده و ظرفیت این پالایشگاه ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی است که در قالب سه فاز ۱۲۰ هزار بشکه‌ای در نظر گرفته‌شده است.

 

 

نظرات
آخرین مطالب