کد خبر: 622
تاریخ انتشار: 5 بهمن 1398 - 09:13
رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد
رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید: در 9 ماهه امسال، ارزش صادرات ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا ۶۵۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۸ درصد افزایش داشته است.

به گزارش انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر ایران، به نقل از اتاق ایران، رئیس سازمان توسعه تجارت اعلام کرد: ارزش صادرات به اوراسیا در ۹ ماهه امسال ۶۵۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۴۸ درصد ازنظر ارزشی و ۹۴ درصد ازنظر وزنی افزایش داشته است.

حمید زادبوم درباره وضعیت تجارت با کشورهای اوراسیا گفت: این توافقنامه از ۵ آبان اجرایی شده و ازآنجاکه در حال حاضر آمار تجارت ۹ ماهه کشور موجود است، تحلیل تجارت برای یک ماه و نیم تحلیل منصفانه‌ای نیست.

وی تصریح کرد: نمی‌توانیم بگوییم یک موافقت‌نامه امضا کرده‌ایم و در یک ماه می‌خواهیم نتیجه آن را ببینیم؛ اصولاً زیر یک سال نمی‌توان تحلیل تجاری مناسبی کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به آمار تجاری اظهار کرد: ارزش صادرات به اوراسیا در ۹ ماهه امسال ۶۵۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸ درصد ازنظر ارزشی و ۹۴ درصد ازنظر وزنی افزایش داشته است.

زادبوم با بیان اینکه ادعا ندارم این رشد حتماً حاصل موافقت‌نامه اوراسیا بوده است، افزود: البته که این موضوع بی‌اثر هم نبوده است. رشد صادرات به اوراسیا نسبت به منطقه‌های دیگر مانند شورای همکاری خلیج‌فارس، آسه‌آن و اتحادیه اروپا بسیار بیشتر بوده، به صورتی که بیشترین درصد رشد صادرات ازنظر ارزشی مربوط به اوراسیا می‌شود.

معاون وزیر صنعت، همکاری کشورهای اوراسیا با ایران را مناسب ارزیابی کرد و گفت: بهترین روابط را با کشورهای طرف موافقت‌نامه به‌خصوص ارمنستان داریم؛ درعین‌حال از طرف روس که نقش عمده‌ای در اوراسیا دارد درخواست کرده‌ایم در زمینه‌های بانکی و مالی به روند تجارت کمک کند.

 

 

نظرات
آخرین مطالب